Archiwum aktualności:

Obóz Letni Kyokushin-kan Tuchola 2005
2005-08-15

Na zaproszenie sensei Bogdana Jeremicza 4dan oraz Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do gościem podczas tegorocznego Obozu Letniego był Tsuyoshi Hiroshige 8dan towarzyszyli mu shihan Masahiro Kaneko 5dan, Kunio Ishizawa 5 dan oraz Yusuke Fujii 2dan i Toshio Matsuzaki 2kyu.

Cały obóz przesycony był ćwiczeniami Iken jako bazą do zrozumienia istoty karate. Shihan Hiroshige w swojej szkole znakomicie łączy te dwie z pozoru odmienne szkoły walki. W swoich treningach i praktykowaniu podkreśla, że karate kyokushin jest nierozerwalnie złączone z Iken i odwrotnie, i to dopiero daje tę ogromną siłę. Shihan podkreślał, że sosai Oyama również praktykował Iken od samego początku swojej drogi karate. Fuku kancho uczył się kyokushin w szkole uchi-dechi sosai Oyama, ukończył ją po 1000 dni ze stopniem mistrzowskim 3dan i został instruktorem w Honbu Dojo. Po otwarciu szkoły w Jonan często również odwiedzał Honbu dojo.

Treningi poświęcone ćwiczeniom Iken prezentował shihan Ishizawa, którego ruchy doskonale ilustrowały wartości Iken. Tym razem oprócz utrwalonych podstaw ćwiczyliśmy dużo elementów w poruszaniu i w parach.

W ćwiczeniach związanych bezpośrednio z karate szczególnie prezentował się shihan Masahiro Kaneko 5dan, który już po raz 5 gościł w Polsce. Każdy z uczestników obozu podkreślał niezwykły dar prezentowania ćwiczeń przez shihan, którego praktycznie można było zrozumieć bez tłumaczenia na język Polski. Dużą uwagę skupiono na szybkości poruszania i efektywnym wykorzystaniu ruchu w połączeniu z oddechem. Na tegorocznym obozie szczegółowo zostały omówione i przećwiczone Gekisaisho i Saiha kata wraz z bunkai. Szczególnie akcetowana była praca bioder i całego ciała podczas wykonywania technik karate. Przy okazji zaprezentowano nam kilka tradycyjnych form treningu silnej i stabilnej postawy.

Na zakończenie obozu odbył się egzamin na stopnie szkoleniowe kyu i dan dla członków kyokushin-kan.

Z naszego klubu na stopnie mistrzowskie zdali:

  • Bartosz Engel 1 dan
  • Zbigniew Rytwiński 2 dan
Gratulujemy!!!