Archiwum aktualności:

Mistrzostwa Świata Kyokushin-kan Karate - Moskwa 2005
2005-09-12

10-11 września 2005r. w Moskwie odbyły się Mistrzostwa Świata Kyokushin-kan Karate-do zorganizowane przez Międzynarodową Organizację Kyokushin-kan International, Fundację Shyogakukai oraz Rosyjską Federację Kyokushin-kan Karate-do. W mistrzostwach wzięli udział zawodnicy z 37 państw świata w tym również z Polski. Nasz kraj reprezentowali karatecy Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do. Mistrzostwa rozegrane zostały w formule walki kontaktowej knock-down w trzech kategoriach wagowych mężczyzn oraz w konkurencji kata kobiet i mężczyzn. Zawody odbyły się w hali sportowej kompleksu sportowego 'Łużniki'. Na czele komitetu organizacyjnego stanął Hatsuo Royama 9dan Prezydent Światowej Organizacji. Wśród gości zaproszonych obecni byli 'Big' Jack Sandulescu, Hennie Bosman, Jon Blumming, legendarni rosyjscy karatecy A. Taniuszkin i A. Szturmin, pełnomocnik prezydenta Rosji G. Poltawczenko, minister kultury i sportu W. Fietisow, słynny bokser Mike Tayson i Kostya Tszyu oraz sponsorzy.

Mistrzostwa przygotowano z rozmachem. W eliminacjach walki rozgrywane były na dwóch matach. Widzowie licznie zasiadający na trybunach mogli również obserwować walki na dużym ekranie. W finałowym dniu odbyło się efektowne otwarcie oraz bardzo dobrze przygotowane i zaprezentowane pokazy: najmłodszych ćwiczących karate, pokaz technik i przepisów sportowych, pokaz tameshiwari bloków lodowych w wykonaniu sensei Prochorowa, pokaz kata i walki kijami-bo oraz tameshiwari w wykonaniu shihan Okazaki.

Występ naszej reprezentacji mimo braku medali należy zaliczyć do udanych. Dla prawie wszystkich zawodników była to pierwsza tak duża i znacząca impreza sportowa. Nasza reprezentacja zebrała wiele pochwał a poszczególni zawodnicy osobiście zostali wysoko ocenieni przez mistrzów karate będących na zawodach.

W mistrzostwach zarówno walki eliminacyjne jak i finałowe oceniali również nasi sędziowie zaproszeni przez organizatorów. Sensei Jan Bierowiec sędziował pojedynki półfinałowe a Artur Wilento walki finałowe.

Następne Mistrzostwa Świata już za trzy lata!!! Miejscem spotkań najlepszych karateków kyokushin będzie Kazachstan!!!

Wyniki Mistrzostw Świata 2005
Kumite -70kg:
1. Matsuda Kazuya - Japonia Uomoto-ryu
2. Jafarov Emil - Rosja
3. Alakayev Rustam - Rosja IFK
4. Zatikyan Edgar - Rosja
Kumite -80kg:
1. Abdurashidov Shamsudin - Rosja
2. Samedov Rasim - Rosja
3. Lagutin Roman - Rosja
4. Hachatryan Arsen - Rosja IFK
Kumite +80kg:
1. Osipov Sergei - Rosja
2. Melyuk Sergei - Rosja
3. Gastashev Timur - Rosja
4. Fujii Yusuke - Japonia
Kata Mężczyzn
1. Ishijima Masahide - Japonia 24,75 punktów
2. Ikuma Masaaki - Japonia 23,0 punktów
3. Masiko Hiroyuki - Japonia 22.0 punktów
Kata Kobiet
1. Yanai Chiaki - Japonia 23,75 punktów
2. Koike Yukiko - Japonia 23,0 punktów
3. Bushuyeva Alexandra - Rosja 22,25 punktów
Wyróżnienia:
Najlepsze temashiwari:
Mężczyźni: Melyuk Sergei - Rosja - 29 desek
Kobiety: Kazanceva Stella - Turkmenistan - 14 desek
Za ducha walki: Fujii Yusuke - Japonia
Za najlepszą technikę: Gastashev Timur - Rosja